Hashimoto i mršavljenje – moguće je!

Povećanje tjelesne težine jedan je od najčešćih simptoma bolesti štitnjače. Mnogi oboljeli muče se i bore kako bi skinuli višak kilograma i smanjili tjelesnu težinu tijekom cijelog svog zajedničkog putovanja s oboljelom štitnjačom. Povećanje tjelesne težine često je i alarm koji upozorava na probleme s funkcioniranjem štitnjače i u tim situacijama moramo svome tijelu biti zahvalni što nas je upozorilo na problem na koji se trebamo usredotočiti.

Nažalost, mnogi s povećanom kilažom upućuju se na razne dijete i na prehranu siromašnu kalorijama. Problem s primjenom niskokalorične prehrane je da u tim slučajevima često smanjenim unosom kalorija slabimo i unos makro i mikro nutrijenata, čime svome tijelu nehotice šaljemo krivu poruku. Kako bi nas zaštitilo, naše tijelo tada usporava metabolizam, nastojeći neometano funkcionirati sa znatno manje kalorija. To gubitak kilograma čini još težim. Dakle, za mnoge osobe niske kalorijske dijete NISU rješenje.

Koja je dijeta najbolja za nas?

Odgovor na ovo pitanje zahtijeva malo eksperimentiranja. Naime, često i najkorisnija dijeta može utjecati na brojne simptome koje nam šalje naša problematična štitnjača. Postoji li, dakle, nešto drugo osim prehrane ili lijekova, na što bismo trebali obratiti pažnju? Apsolutno! Bit ćete iznenađeni koliko je velika uloga štitnjače, nadbubrežne žlijezde i prehrane u održavanju normalne razine tjelesne težine.

8 korisnih savjeta za upravljanje tjelesnom težinom uz Hashimoto

1. Napravite novu laboratorijsku analizu hormona štitnjače

Zatražite uputnicu od svog liječnika i napravite najnovije laboratorijske vrijednosti za TSH, Free T3 (fT3) i Free T4 (fT4). Možda će vam za vrijednosti nalaza liječnik reći kako su “normalni”, ali ponekad, kada su ti brojevi na rubu referentnih vrijednosti, funkcija metabolizma i dalje može biti narušena, što, pak, i nadalje otežava opskrbu kalorijama i njihovu potrošnju.

Dodatno, nove smjernice redefiniraju normalan raspon za TSH, koji bi po tome trebao biti ispod 3 μIU / ml. Međutim, mnogi laboratoriji još uvijek nisu implementirali ovu smjernicu i koriste stare raspone vrijednosti. Dakle, mnogi liječnici mogu propustiti pacijente koji, ustvari, pokazuju povišenu razinu TSH, što znači da nemate dovoljno hormona štitnjače i da ste hipotireozni.  Brojnim se pacijentima kaže kako im je TSH u “normalnom” rasponu, ali njihova razina zapravo je na višoj strani ovog referentnog raspona, što bi mogao biti jedan od razloga zašto je teško gubiti tjelesnu težinu.

Referentni rasponi

Nadalje, liječnici funkcionalne medicine definirali su kako normalni referentni rasponi trebaju biti između 1-2 μIU / ml za zdravu osobu koja ne uzima lijekove za štitnjaču. A većina pacijenata najbolje se osjeća s TSH između 0,5-2μIU / ml.

Zapamtite, lijekovi štitnjače doziraju se u mikrogramima – to je 1 / 1000th miligrama! – i ponekad povećanje doze može donijeti ogromne razlike. Razgovarajte sa svojim liječnikom kako biste razmotrili reviziju doze koju uzimate, jer adekvatno optimiziranje razine hormona  štitnjače može itekako popraviti razinu metabolizma, što će doprinijeti i lakšem gubitku kilograma.

2. Proučite vrstu lijekova koje uzimate

Lijekovi koji sadrže T4 hormon najčešće su propisani lijekovi za poremećaj štitnjače. Međutim, hormon štitnjače T3 učinkovitiji je za održavanje metabolizma. U teoriji i na papiru, T4 se pretvara u T3; međutim, postoje mnogi potencijalni čimbenici (uključujući genetiku) koji mogu spriječiti da se ta konverzija odvija u ljudskom tijelu.

Nadalje, u stresnim situacijama, T4 se pretvara u obrnuti/reverse T3 umjesto u T3. Obrnuti T3 je neaktivna molekula povezana s T3, ali bez fiziološke aktivnosti te samo zauzima prostor i blokira aktivni T3 od aktivacije receptora.

Što se može učiniti kako bi se poboljšala razina T3 hormona? Uzimanje terapije za  štitnjaču koja sadrži T3 pomoći će osigurati da pravi hormon dođe do potrebnih receptora. Kod nekih se osoba T4 ne pretvara pravilno u T3, a upravo je T3 komponenta metabolički aktivna. Osim gubitka težine, mnogi koji kombiniraju ovu kombinaciju hormona često se i ukupno bolje osjećaju.

3. Razmislite o vrsti dijete koju planirate ili provodite

Današnja je prehrana prepuna šećera i jednostavnih ugljikohidrata, što je idealno za kontinuirano povećanje obujma tijela i kod zdravih osoba, a ne samo kod onih s poremećajem štitnjače. Čak i neki jogurti koji se prodaju kao “zdravi” sadrže puno šećera. Pripazite na to! Umjesto o konzumiranju prerađene i gotove hrane, razmišljajte i fokusirajte se na “pravu hranu”. Nešto što nije bila hrana prije 200 godina, ni danas ne bismo trebali jesti!

Neke od učinkovitih dijeta za Hashimoto i hipotireozu uključuju: Paleo dijetu, autoimunu Paleo (AIP) dijetu i jednostavnu mediteransku prehranu. Ove su dijete polazišna točka, a najbolja je ona prilagođena vašem tijelu i promjeni prehrambenih navika i nju morate otkriti sami. U svakom slučaju, započnite s eminimacijom glutena.

Nekoliko važnih pravila:

Eliminirajte šećer, sve vrste prerađene hrane, gluten, mliječne proizvode, kukuruz, rižu i ostali jednostavne ugljikohidrate. (Ugljikohidrati se pohranjuju u naše tijelo kao masnoće.)

Usredotočite se na puno kvalitetnijih mesnih obroka i povrća i dobrih masti poput avokada, maslinovog ulja i kokosovog ulja.

Pobrinite se da kroz prehranu dobivate dovoljno proteina. Ako ste u deficitu, razmislite o dodavanju dodatne količine proteina (možete dodavati proteinski prah u svoj dnevni smoothie).

Ne računajte kalorije, jedite zdravo.

Nakon početnog tjedna ili dva od početka primjene promijenjene ishrane, tijelo će vam početi zahvaljivati. Nestat će bolovi u trbuhu, nadutost, refluks kiseline i umor. A počet ćete i gubiti tjelesnu masu bez posebnog napora ili gladovanja.

Ako ste neko vrijeme na reduciranoj ishrani, a težina se ne mijenja i kilaža se ne smanjuje, razmislite o testiranju osjetljivosti na hranu, kako biste iz jelovnika uklonili za vas nepovoljnu hranu. Uklanjanjem nepovoljne hrane, za koju niti ne znamo kako nam ne čini dobro, može donijeti veliki napredak u gubitku kilaže.

4. Uzimajte probiotike i fermentiranu hranu

Nova istraživanja pokazuju kako osobe s prekomjernom tjelesnom težinom imaju neuravnoteženu bakterijsku floru u svojim crijevima. Npr. osobe s većom tjelesnom masom mogu imati određene vrste bakterija koje izdvajaju više kalorija iz hrane u usporedbi s onima koje se nalaze u organizmu onih koji nemaju prekomjernu tjelesnu težinu. To znači da biste mogli jesti istu količinu hrane kao i vaši prijatelji, ali će se vaša tjelesna težina povećavati, a njihova ne.

Probiotici i fermentirana hrana koja sadrži korisne bakterije mogu pomoći u balansiranju bakterijske flore. Kao bonus, 70 posto našeg imunološkog sustava nalazi se u staničnim zidovima probavnog sustava, podržavajući zdravlje crijeva, što će također pomoći u pružanju podrške imunološkom sustavu.

Ovo su neki od korisnih probiotika:

Sharomyces boulardii (S. boulardii): ovo je koristan kvasac koji pomaže razrjeđivanju patogenih bakterija, candidae nekih parazita (uključujući Blastocystis hominis) i H. pylori, infekcije povezane s Hashimoto sindromom.

Probiotik 50B: sadrže 50 milijardi jedinica koje tvore kolonije Lactobacillusa i Bifidobacteriuma, što je velika razina i visoka doza probiotika koja potiče zdravu crijevnu ekologiju i podupire gastrointestinalno i imunološko zdravlje.

VSL # 3: ovaj probiotik je klinički testiran i smatra se pogodnim za ulcerativni kolitis i sindrom iritabilnog crijeva. Ovo je skupa vrsta probiotika.

MegaSporeBiotic: ovaj probiotik sadrži jedinstveni mehanizam djelovanja, koji mu dopušta izravno moduliranje mikrobioma crijeva, a pokazao se dobrim kod raznih autoimunih bolesti te velikom pomoći kod alergije i astme. Također, ima sposobnost pojačavanja Lactobacillus kolonije, pa se može koristiti istovremeno s Lactobacillus probioticima.

Kod nekih osoba koje su koristile ovaj probiotik u kontinuitetu trideset do devedeset dana utvrđeno je smanjenje antitijela štitnjače, poboljšano raspoloženje, smanjenje ili potpuni prestanak osjetljivosti na hranu.

U svakom slučaju, prije intenzivnije primjene probiotika, svakako se posavjetujte s liječnikom.

5. Odgovor na stres

Naše tijelo imaju nevjerojatnu sposobnost samoiscjeljivanja. U tzv. fazi “odmor i probavljanje” ili anaboličkom procesu, tijelo se aktivno oporavlja i ozdravlja. U stresnim, pak, trenucima, tijelo prelazi u tzv. način rada “borba ili bijeg”, preusmjeravajući svoju pozornost od faze “odmora i ozdravljanja”. Puni se adrenalinom kako bi se pripremilo za  proživljavanje onoga što percipira kao životno prijeteće događaje. Mnoge osobe navode traumatične incidente u svom životu kao početak simptoma Hashimota. Stres je, ujedno, vrlo čest razlog zašto teško gubimo kilograme.

Postoje 3 potencijalne faze poremećaja nadbubrežne žlijezde: Faza I, Faza II i Faza III.

Faza I – ovu fazu karakterizira proizvodnja kortizola i naša ukupna razina kortizola tijekom dana je povišena.

Faza II – u ovoj je fazi ukupna razina kortizola normalna, no dolazi do nekih abnormalnosti u kojima bi razina kortizola mogla biti uvećana ujutro, normalna tijekom dana i navečer ponovno uvećana. Ovo može proizvesti neugodne simptome, kao što su pad šećera u krvi, razdražljivost ili pad energije.

Faza III – u ovoj, naprednoj, fazi, tijelo je iscrpljeno visokom razinom adrenalina i i ne proizvodi dovoljno kortizola. Tijekom dana razina kortizola je vrlo niska, što dovodi do  kroničnog umora.

Nadbubrežna žlijezda bit će vam zahvalna osigurate li tijelu više odmora, smanjite li unos kofeina i uzimate li redovno dnevnu dozu ABC-a: adaptogena, B vitamina i vitamina C.

Imajte na umu kako teži poremećaji u radu nadbubrežne žlijezde zahtijevati daljnju intervenciju. Baš kao i sve ostalo, kortizol hormona stresa mora biti u ravnoteži. Ako ga je previše, nakupljaju se prekomjerne naslage masnog tkiva u području trbuha; a, ako ga je premalo, možete se osjećati izuzetno umorno. Tako da simptomi umora kod problema sa štitnjačom zapravo mogu biti posljedica niske razine kortizola. Ako ste u kroničnom stresu, tijelo na kraju neće moći proizvesti dovoljno kortizola i progesterona.

6. Odaberite fizičku aktivnost u kojoj uživate

Odaberite fizičku aktivnost u kojoj ćete uživati i ne prekidajte kada jednom započnete s njom. To može biti hodanje, yoge, plivanja, pilates, trčanja, Zumba…bilo što! Što god radili, pobrinite se da uživate u tome. Možete pomisliti: “Tjelesna aktivnost ?! Pa iscrpljena sam čak i nakon spavanja!” Ne možete niti zamisliti otkud biste crpili energiju samo za razmišljanje o vježbanju, a kamoli za vježbanje? Međutim, trebali biste započeti… Ali, kada se odlučite na vježbanje, obavezno prilagodite svoju aktivnost razini rada nadbubrežne žlijezde, odnosno fazi poremećaja nadbubrežne žlijezde u kojoj se vaše tijelo trenutno nalazi (faza I, II ili III). Što je jača disfunkcija nadbubrežne žlijezde, manje je vjerojatno da ćete moći podnijeti težu tjelovježbu.

Općenito, kada je u pitanju vježbanje, stvari stoje ovako:
  • nalazite li se u fazi I. nadbubrežne disfunkcije, aktivnosti kao što su trčanje ili aerobni trening, činit će vam dobro
  • kod osoba s disfunkcijom adrenalnog stadija III, međutim, ove vrste aktivnosti mogu pojačati umor i dodatno iscrpiti funkciju nadbubrežne žlijezde. Osobama s disfunkcijom faze III više će koristiti nježnije, opuštajuće vježbe poput yoge i istezanja, kao i vježbe za izgradnju mišića.

Zapamtite: jačanje mišića je izvrsno za metabolizam i stvaranje mišićne mase zapravo će vam olakšati gubitak težine!

Još jedna stvar koje možete učiniti za sebe je da se dobro usmjerite kada je riječ o vježbanju. Otkrijete li kako ste nakon vježbanja iscrpljeni, to obično znači da je ono što ste upravo učinili bilo previše za vas. Idealna tjelovježba trebala bi učiniti da se osjećate osvježeno i energizirano. Trebali biste se osjećati kao da biste odmah mogli ponoviti trening. Dakle, važno je pronaći odgovarajuću vrstu vježbi i prilagoditi svoje potrebe vlastitom tijelu.

7. Razmislite o nuspojavama lijekova

Puno je slučajeva u kojima su pacijenti imali velike promjene u povećanju težine zbog korištenja određenih lijekova. Uzimanje kontracepcija može biti povezano sa značajnim povećanjem tjelesne težine, a prema istraživanjima čak 45 posto žena s Hashimoto poremećajem normaliziralo je tjelesnu težinu nakon prestanka uzimanja kontracepcije.

Isto tako, osobama s Hashimotom često se pogrešno dijagnosticiraju anksioznost, depresija, bipolarni poremećaj…itd. Bilo bi dobro javno objavljivati podatke o velikom utjecaju lijekova za ova stanja na debljanje.

Najveći krivci povezani s povećanjem tjelesne težine uključuju antipsihotičke lijekove, tradicionalno razvijene za shizofreniju, ali se danas koriste i za stanja kao što su bipolarni poremećaj, depresija, anksioznost, razdražljivost, pa čak i nesanica!

Antidepresivi poput Prozaca, Zoloftai Lexaproa također mogu doprinijeti povećanju težine.

Razgovarajte sa svojim liječnikom o lijekovima koje uzimate, kako biste provjerili mogu li oni biti potencijalni krivci za porast tjelesne težine i ako postoje, zatražite alternativne lijekove koji nemaju takav utjecaj.

8. Osigurajte dovoljan unos hranjivih tvari

Jedan od iznenađujućih razloga zašto dolazi do prekomjerne težine je zato što smo u nekim slučajevima – pothranjeni. Moglo bi se činiti proturječnim da osoba s prekomjernom tjelesnom težinom može imati manjak hranjivih tvari ili čak biti  pothranjena, međutim, naš nutritivni status ne temelji se samo na kalorijama.

Ljudsko tijelo zahtijeva kontinuirani unos hranjivih tvari. Pravilan hranjivi status, pak, ovisi o unosu hranjivih tvari, probavi hrane i apsorpciji hranjivih tvari iz hrane. Bez tih hranjivih tvari, tijelo može sabotirati naše napore da smršavimo usporavanjem metabolizma ili uzrokujući želju ili osjećaj gladi, čak i kada smo dovoljno pojeli i objektivno nismo gladni.

Pogledajmo kako riješiti nutritivni status:

Unos hranjivih tvari

Za većinu osoba s Hashimoto poremećajem, preporuka je konzumacija hrane bogate hranjivim tvarima, poput Paleo dijete ili autoimune Paleo dijete. Uz to, uzimanje dodataka prehrani može pomoći i pozitivno utjecati na gubitak kilograma. Najčešći nedostatak hranjivih tvari kod Hashimota su vitamini B (uključujući tiamin i B12), selen, magnezij, vitamin D i feritin.

Drugi uobičajeni nedostatak koji može dovesti do povećanja tjelesne težine je neadekvatan unos proteina. Preporuka je započnete dan s ravnotežom šećera u krvi (bonus: to je super za smanjenje osjećaja gladi!) koji uključuje hipoalergijski izvor proteina. Proteini u prahu  omogućuju tijelu apsorpciju više hranjivih tvari, čak i ako nemate savršenu probavu, jer se hrana lakše probavlja i apsorbira.

Uz to, možete pripremati zelene sokove, što je još jedan odličan način za poboljšanje nutritivnog statusa. Zeleni sokovi imaju puno hranjivih tvari koje se lako apsorbiraju i probavljaju.

Digestija

Digestivni enzimi, kao što je betain s pepsinom za probavu proteina, kao i masni specifični i široki spektar probavnih enzima, također mogu pomoći da dobijete više hranjivih sastojaka iz hrane.

Apsorpcija

Apsorbiranje hranjivih tvari ovisi o različitim čimbenicima, uključujući stanje crijeva i funkciju jetre. Probiotici su ovdje vrlo važni i mogu pomoći pri normalizaciji težine. Jedan od razloga leži u tome što nam probiotici pomažu pri odvajanju hranjivih tvari iz hrane.

Pomoć jetri

Jetra je važan igrač i organ koji obrađuje hranjive tvari koje apsorbiramo. Jedan od temeljnih uzroka zašto možda ne možemo pravilno apsorbirati hranjive sastojke mogao bi biti posljedica slabih bakterija u crijevima, crijevne infekcije ili parazita.

Plan mršavljenja

Stanje stresa, preskakanje obroka i toksičnost mogu uzrokovati poremećaj rada štitnjače i povećanje tjelesne težine. Sprječavanje daljnjih napada na već osjetljivu štitnjaču od primarne je važnosti. Optimiziranjem razina hormona štitnjače, slijedeći prehranu koja štiti štitnjaču, dodavanjem probiotika i fermentirane hrane dnevnom režimu, uzimajući u obzir kombinaciju lijekova T4 / T3, pravilno funkcioniranje nadbubrežne žlijezde, odgovarajući intenzitet vježbanja i optimalne količine hranjivih sastojaka, može uvelike poboljšati zdravlje. I ono najvažnije – primijetit ćete kako je gubitak kilograma neusporedivo lakši!

Zapamtite, niste sami!

MOGUĆ je gubitak težine, bez obzira na poremećaj u radu štitnjače.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads